Radzimy jak zainwestować w fotowoltaikę lepiej - Portal Fotowoltaika

fotowoltaika montaż szczecin

Kolektory słoneczne dla każdego

Wraz z rosnącą świadomością na tematy związane z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne, energia odnawialna szybko zyskuje na popularności. Jest jej wiele rodzajów, ale jednym z najbardziej powszechnie używanych jest na

Radzimy jak zainwestować w fotowoltaikę lepiej - Portal Fotowoltaika fotowoltaika montaż szczecin
pewno energia słoneczna. Fotowoltaika umożliwia przetworzenie zwykłych promieni słonecznych w prąd elektryczny. Jako że światło słoneczne jest w pełni darmowe, gdy odpowiednie kolektory słoneczne zostaną zainstalowane można użyć je jako idealny sposób na to, aby oszczędzić na rachunkach za prąd. W zależności od tego czy instalacja fotowoltaiczna całkowicie pokrywa zapotrzebowanie danego domu na prąd czy też nie, tego typu energia odnawialna może albo zredukować opłaty, albo się ich zupełnie pozbyć. Zatem pomimo tego że montaż kolektorów jest stosunkowo drogą inwestycją, coraz to więcej osób z chęcią decyduje się na to rozwiązanie w swoim domu. To idealny sposób na to, aby zadbać zarówno o środowisko naturalne, jak i o swój portfel i tym samym porządnie podreperować rodzinny budżet.


Na rynku pojawiło się wiele firm

Energia odnawialna w ostatnich miesiącach stała się bardzo modnym zagadnieniem. Przyczyniło się do tego wsparcie rządowe w postaci programów dofinansowujących rozwój fotowoltaikę. Dzięki takim projektom można otrzymać dofinansowanie na kolektory słoneczne.
Czy fotowoltaika to dobra inwestycja? Wielu ekspertów twierdzi, że teraz zdecydowanie tak. Wsparcie dla energii odnawialnej zdecydowanie obniża koszty instalacji kolektorów słonecznych. Na rynku pojawiło się wiele firm, które nie tylko oferują montaż kolektorów słonecznych, ale także gwarantują pomoc przy przygotowaniu projektów na dofinansowanie inwestycji. Po jednorazowym wydatku inwestycja powinna się zwrócić na przestrzeni około 5 pięciu lat. A później dawać około dwóch tysięcy złotych oszczędności w skali roku. Eksperci podkreślają, że trwałość kolektorów słonecznych to przynajmniej trzydzieści - czterdzieści lat. Jak łatwo policzyć taka inwestycja nie tylko zwraca się bardzo szybko, ale daje gwarancję zaoszczędzenia nawet do trzydziestu tysięcy złotych.


Trochę prawdy w tym jest

Nawet jeśli kolektory słoneczne zainteresowały cię z uwagi na fakt, że dzięki nim na dłuższą metę mógłbyś oszczędzać swoje pieniądze, najprawdopodobniej wciąż zwlekasz z inwestycją w całą instalację fotowoltaiczną, bo boisz się, że pochłonie ona gigantyczną gotówkę. Trochę prawdy w tym jest. Nowoczesne rozwiązania, które nie uchodzą jeszcze za powszechne, zawsze będą dość drogie. Musisz jednak wybiec w przyszłość, by dostrzec, że tak naprawdę fotowoltaika jest rozwiązaniem wyjątkowo ekonomicznym. Dzięki niej będziesz oszczędzać. Może nie zauważysz tego teraz, ale odczujesz to już w ciągu kilku najbliższych lat.

Od momentu, w którym zaczniesz pozyskiwać energię odnawialną, będziesz mógł przestać martwić się o wysokość swoich rachunków. Nagle spadną one dosłownie do zera. Nie będziesz już więcej płacić za pobieranie energii i nie będziesz przejmować się tym, ile jej zużywasz. Energia odnawialna zawsze pozostanie w zasięgu twoich rąk. W coś takiego zdecydowanie opłaca się zainwestować, myśląc o swojej przyszłości.


Rodzaje paneli słonecznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.